Міжнародний конкурс малюнка (2019), присвячений футуризму (положення)

Малюнок Ксенії Чернявої (14 років, Херсон)
"Портрет Кубіни Футуристівни" ("Бобэоби пелись губы...").
Викладач О.Л. Мартинова.

Департамент культури, туризму, національностей та релігії Запорізької обласної державної адміністрації, Національна спілка художників України, Інститут іноземної філології Класичного приватного університету (Запоріжжя), Європейський інститут Університету Дзьоті (Токіо, Японія), Оргкомітет Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі оголошують міжнародний конкурс малюнка “Футуристичні дерзання” та запрошують творчу молодь, школярів і студентів до участі в конкурсі.

ПОЛОЖЕННЯ
про проведення міжнародного конкурсу малюнка
Футуристичні дерзання”.

В рамках Восьмого Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі передбачено проведення серед творчої молоді, школярів та студентів Міжнародного конкурсу малюнка ”Футуристичні дерзання”.

Мета конкурсу полягає

- в популяризації художньої спадщини видатних футуристів та близьких до футуризму авангардистів Велімира Хлєбникова, Давида Бурлюка, Казимира Малевича, Василя Єрмилова, Михайля Семенка, Леоніда Чернова, Ренкіті Хірато, Кьодзіро Хагівари та інших серед учнівської й студентської молоді,

- у виявленні та підтримці талановитих дітей і творчо обдарованої молоді;

- у сприянні творчому розвитку і підвищенню професійної майстерності молоді;

- в обміні творчими здобутками, розширенні міжнародних культурних зв’язків, сприянні інтеграції національного мистецтва до світового культурного простору.

Конкурс спрямований на зміцнення дружніх відносин і посилення культурного обміну між українською, європейською та японською молоддю. Конкурс проводиться в ознаменування таких визначних дат українського та світового футуризму:

- 110-річчя публікації лідером світового футуризму, італійським поетом Ф.Т. Марінетті “Маніфесту футуризму” (“Manifeste du Futurisme”, французька газета “Le Figaro”, 1909);

- 100-річчя заснування українського футуристичного угруповання і журнала “Флямінґо” (Київ, 1919 — 1921);

-100-ї річниці від видання першої поетичної збірки “Лисіючий хвіст” (1919) Давида Бурлюка, одного із засновників футуризму;

- 105-ї річниці перших футуристичних збірок поезій лідера українського футуризму Михайля Семенка (“Дерзання” і “Кверофутуризм”), 100-річчя поетичних збірок Семенка “П'єро мертвопетлює”, “Bloc-notes", “В садах безрозних”, “ревфутпоеми”, “Тов. Сонце”, поеми “Ліліт”, 95-річчя поетичної збірки М. Семенка “Кобзар”;

- 120-ї річниці зі дня народження українського футуриста, поета та прозаїка Леоніда Чернова (1899-1933);

- 125-ліття зі дня народження видатного українського художника-авангариста і футуриста Василя Єрмилова (1894-1968);

- 140 років від дня народження Казимира Малевича (1879-1935), видатного художника-авангардиста українського похождення, одного з фундаторів кубофутуризму й лідерів світового авангарду;

- 120-ї річниці японського поета-футуриста Кьодзіро Хагівари (1899-1938);

- 125-ї річниці японського поета Ренкіті Хірато (1894-1922), одного із засновників японського футуризму;

- 134-ї річниці від дня народження видатного будетлянина Велімира Хлєбникова, 110-ї річниці від написання його видатних творів “Звіринець”, “Коник”, “Бобеобі...”, “Журавель”, “Вам”, “Я не знаю, Земля кружляє чи ні...” та ін., 100-річчя від написання творів Хлєбникова “Поет”, “Лісова туга”, “Кам´яна баба”, “Весни прислів´я й скоромовки...”, “Весняного Корану”, “У цей день блакитних медведів...”, “Життя” та інших.

Російський авангардист-експериментатор Велімир Хлєбников високо цінував своє українське, козацьке коріння: його предки з материнської сторони були запорозькими козаками. Українській та козацькій тематиці Хлєбников присвятив декілька відомих поетичних та прозаїчних творів: «Смерть Паливоди», «Ніч у Галіції», «Із пісень гайдамаків», «Курган» та інші.

Ініціаторами та засновниками проведення Міжнародного конкурсу малюнка виступають Департамент культури, туризму, національностей та релігії Запорізької обласної державної адміністрації, Національна спілка художників України, Інститут іноземної філології Класичного приватного університету (Запоріжжя), Європейський інститут Університету Дзьоті (Токіо), Оргкомітет Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі.

Організації, що беруть участь у підготовці та проведенні конкурсу:

- Національна спілка художників України (Київ),
- Запорізька дитяча художня школа,

- Інститут іноземної філології Класичного приватного університету (Запоріжжя),

- Європейський інститут Університету Дзьоті (Токіо),

- Оргкомітет Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі.

Конкурс проводиться у вересні-жовтні 2019 року на базі Класичного приватного університету (Запоріжжя). До складу журі включені члени Національної спілки художників України, зарубіжних художніх і творчих спілок, видатні хлєбникознавці та спеціалісти з українського й зарубіжного футуризму, серед них – художниця Віра Маєвна Мітурич-Хлєбникова, внучата племінниця поета.

Підготовку й проведення конкурсу здійснює Оргкомітет Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі на базі Класичного приватного університету.

В рамках конкурсу проводяться:

- конкурсний перегляд і оцінювання малюнків (у три етапи);

- виставки малюнків в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці, в Університеті Дзьоті (Токіо, Японія), в Будинку-музеї Велімира Хлєбникова (Астрахань) та ін.

Період проведення конкурсу: вересень - жовтень 2019 року.

ЕТАПИ проведення конкурсу:

- підготовка та розповсюдження інформації про конкурс (травень-вересень 2019 р.);

- 1-й етап: конкурсний відбір кращих робіт у школах естетичного виховання, загальноосвітніх і вищих навчальних закладах (до 31 жовтня 2019 р.);

- 2-й етап: конкурсний відбір кращих робіт запорізькими членами журі (на початку листопада 2019 р.);

- 3-й етап: конкурсний відбір кращих робіт міжнародним журі, визначення переможців (листопад - грудень 2019 р.);

- нагородження переможців (березень 2020 р.);

- публікація фотокопій кращих малюнків на сторінках веб-сайтів організаторів фестивалю, а також у книзі «Разом з Хлєбниковим» (2-й випуск).

Міжнародний конкурс є відкритим. До участі запрошуються учні загальноосвітніх шкіл та початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, творча молодь, студенти вищих навчальних закладів.

Конкурс проводиться в п'яти вікових категоріях:

І - 6-8 років;

ІІ - 9-10 років;

ІІІ - 11-13 років;

ІV - 14-16 років;

V - 17-25 років.

Конкурс малюнка проводиться у двох номінаціях: живопис, графіка.

Формат робіт: А-2; А-3; А-4; А-5.

На зворотному боці малюнка обов'язково потрібно чітко вказати ім'я, прізвище, повну кількість років автора, номер художньої школи або назву вузу, місто проживання конкурсанта, номер телефону, назву малюнка, інформацію щодо твору, який ілюструє даний малюнок; прізвище, ім'я та по-батькові викладача (якщо робота виконана під його керівництвом).

Для участі в конкурсі разом з роботами подається заявка, згідно з Додатком, підписана керівником навчального закладу.

Заявку на участь та конкурсні роботи потрібно передати до 1 листопада 2019 року в деканат Інституту іноземної філології Класичного приватного університету (6-й поверх) або надіслати за адресою:
Класичний приватний університет, Інститут іноземної філології, вул. Жуковського, 70 Б, м. Запоріжжя, 69002.

Живописні та графічні роботи потрібно оформити в паспарту. Роботи не рецензуються. Після проведення конкурсу малюнки можуть бути використані для експонування на виставках і публікацій у пресі та Інтернеті без попередньої згоди автора, з зазначенням його імені. Рішення журі є остаточним і не може бути оскаржене. Витрати на відрядження учасників конкурсу здійснюються за рахунок організацій, які направляють своїх учасників.

Основні критерії оцінювання робіт:
- відповідність тематиці та стилю художніх та літературних футуристичних творів;
- оригінальність авторського рішення наданих малюнків;

- розкриття образу;

- творчий підхід та охайність виконання;
- художній рівень виконавської майстерності.

За підсумками проведення конкурсу із загальної кількості робіт будуть відібрані кращі малюнки-переможці. Журі визначає переможців у кожній номінації та віковій категорії. Роботи учасників оцінюються кожним членом міжнародного журі за 25-бальною системою. У підсумковому листі виставляються оцінки журі та середній бал, визначаються переможці, які нагороджуються дипломами:

Диплом за I місце – 23-25 балів;

Диплом за II місце – 21-22 бали;

Диплом  за III місце – 19-20 балів.

Кращі роботи будуть відзначені дипломами та опубліковані в каталозі робіт-переможців, а також у книзі «Разом із Хлєбниковим» (2-й випуск). Кращі роботи будуть експонуватися на художніх виставках у Запоріжжі, в Європейському інституті Університету Дзьоті (Токіо), в Будинку-музеї Велімира Хлєбникова (Астрахань) та ін. Викладачі, які підготували переможців конкурсу, відзначаються фестивальними дипломами.

Художній конкурс сприяє підвищенню інтересу молоді до видатних досягнень української та світової культури і реалізації їх інтелектуально-творчого потенціалу. Разом з тим, творча акція дозволить скласти уявлення про своєрідність сприйняття сучасною молоддю смислової багатогранності і художньої віртуозності поетичних творінь видатних футуристів В. Хлєбникова, Д. Бурлюка, М.Семенка та інших.

Конкурс покликаний ініціювати творчі пошуки молоді в галузі образотворчого мистецтва: живопису, графіки. Живопис відігравав важливу роль в художній свідомості футуристів: відомими художниками-футуристами були У. Боччоні, Дж. Балла, К.Карра, Дж. Северіні, Д. Бурлюк, М. Кульбін, О. Розанова, О. Богомазов, О. Екстер, П. Ковжун, В. Єрмилов, А. Петрицький, Т. Камбара та інші.

Видатний поет-футурист Велімир Хлєбников теж серйозно займався живописом і мав намір стати професійним художником. Хлєбников створив ряд портретів своїх сучасників: В. Маяковського, О. Кручоних, П.Мітурича, сестри Віри, батька В. Хлєбникова, В. Дамперової, Н. Ніколаєвої і багатьох інших. Малюнки Хлєбникова є, безперечно, значущим явищем. Велімирова графіка володіє особливою філософією та поетикою. На різних етапах свого творчого шляху Хлєбников створював поетичні структури, аналогічні жанрам образотворчого мистецтва, наприклад, портрету, пейзажу, натюрморту. Один із засновників літературного авангарду, Хлєбников широко відомий серед сучасних авангардистів і літературознавців Європи, Америки, Азії своїми оригінальними плідними ідеями, експериментами з поетичною мовою і словотворчістю. Геніальному Будетлянину присвячували свої художні роботи такі видатні художники, як Павло Філонов, Микола Кульбін, Петро Мітурич, Володимир Татлін, Юрій Анненков, Володимир Маяковський, Степан Ботієв та інші. Але і юним сучасним художникам не варто залишатися осторонь, тим більше, що талановита молодь відрізняється своїм неповторним, яскравим, свіжим, натхненним сприйняттям ідей і творінь Хлєбникова, про що свідчать оригінальні малюнки, вірші, поетичні переклади, студентські театральні постановки, створені учасниками семи міжнародних фестивалів Хлєбникова в Запоріжжі (наприклад, публікації в 5-6 номері журналу «Всесвіт» за 2012 рік і в № 1-2 за 2013 рік, у книзі «Разом з Хлєбниковим», Запоріжжя, 2011).

Участь у конкурсі дає можливість сучасній молоді не тільки вшанувати пам'ять визначних футуристів, видатних будетлян, але і продемонструвати власну художню майстерність, зануритися в глибини безсмертної поезії, словотворчості, філософської думки.

Наш конкурс цікавий тим, що сучасним молодим художникам пропонується вшанувати пам'ять видатних футуристів у тій художній формі, яка надзвичайно їх приваблювала – у формі малюнка.

Результати конкурсу будуть оголошені наприкінці березня 2020 року на веб-сайтах Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі та Класичного приватного університету, на сторінці Фейсбуку Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі.

Інформаційні ресурси конкурсу:

веб-сайт Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі (http://khlebnikovfest.in.ua/);

веб-сайт  Класичного приватного університету (м.Запоріжжя) (http://virtuni.education.zp.ua/info_cpu/);
сторінка Фейсбуку «Международный фестиваль Хлебникова в Запорожье» (http://www.facebook.com/xlebnikovfest.zp.ua),
сторінка ВКонтакте «Международный фестиваль Хлебникова в Запорожье» (http://vk.com/xlebnikov_fest),

газета «МИГ» (Запоріжжя) (http://www.mig.com.ua/),

веб-сайт Будинку-музею В. Хлєбникова (Астрахань) (http://domvelimira.ru/).

ПАРТНЕРИ Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі:
- Департамент культури, туризму, національностей та релігії Запорізької обласної державної адміністрації,

- Класичний приватний університет (м.Запоріжжя) (http://virtuni.education.zp.ua/info_cpu/node/3024 ; http://virtuni.education.zp.ua/info_cpu/node/2518 ; http://virtuni.education.zp.ua/info_cpu/node/4756 ; http://virtuni.education.zp.ua/info_cpu/node/5461 );
- Європейський інститут Університету Дзьоті (Токіо, Японія):

http://dept.sophia.ac.jp/is/ei/wp-content/uploads/2016/02/2013concour.pdf ;

http://dept.sophia.ac.jp/is/ei/pdfs/1211_f.pdf ; http://dept.sophia.ac.jp/is/ei/pdfs/1111-28_f.pdf ; http://dept.sophia.ac.jp/is/ei/wp-content/uploads/2016/01/16010829_exibit.pdf ;

http://dept.sophia.ac.jp/is/ei/en/wp-content/uploads/2016/02/2016concour-en.pdf );
- Кафедра славістики Токійського державного університету (Японія)
(http://www.l.u-tokyo.ac.jp/~slav/04event/symposium/u_111109khlebnikov_festival.html);
- Japan International Center for friendship and exchange【JIC】 (Японський центр дружби і міжнародного обміну, Токіо),

- Будинок-музей В. Хлєбникова (Астрахань) (http://www.domvelimira.ru/data/events/2016/10/mezhdunarodniy_konkurs_risunkov/index.php ;

http://www.domvelimira.ru/data/events/2016/dekabr/vistavka_zvonkie_poyuni_detskie_risunki/index.php);
- Газета «МИГ» (Запоріжжя) (http://www.mig.com.ua/news/22567.html,

http://www.mig.com. ua / fotoreportazhi /item / 376-neterpenie-mecha-stat-myachom).

Голова Оргкомітету Міжнародного фестивалю Хлєбникова в Запоріжжі,
доцент кафедри англійської філології та зарубіжної літератури
Класичного приватного університету
Шатова Ірина Миколаївна  (066 22 89 469 вайбер)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *